WSTĘP
Krew ( język łaciński SANGUIS ) – płyn ustrojowy, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową, oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu.
Czternasty czerwca. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Od tej blogerki – Martyny Grudzień zapożyczyłem i zacytowałem bardzo skróconą definicję krwi. Tematyka obszerna i rozległa jak morza i oceany. Dlatego moim zamiarem, nie jest powielanie opisów i operatów o wielowymiarowości zagadnienia. Duża cześć aspektów odnoszących się do krwi ma także, magiczne oraz okultystyczne podłoże i “zabarwienie”. Budząc w nas czasami – niepokój i strach ?. W tym sektorze, w jego poszczególnych segmentach napisano już chyba wszystko.Tym razem będzie bardziej przyjaźnie i przyziemnie. O tym nie czytaliście, bo jeszcze nikt obszerniej nie napisał. Przedstawię ciekawostki i fakty, a także skrócony rys historyczny – taki “z krwi i kości”! ? Przybliżenie i skonfrontowanie tej szczególnej daty z pozytywnymi działaniami. Gdzie? Oczywiście, w moim miejscu pracy – MPK POZNAŃ. Zapraszam do poniżej lektury…
Pierniczy Motorniczy
—————————————————————
W przyszłym roku Klub Honorowych Dawców Polskiego Czerwonego Krzyża przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu będzie obchodził 50-lecie istnienia. Nie oznacza to formalnie, podobnego stażu, jeśli chodzi o klubową działalność.
Dlaczego? Po nitce do kłębka…
Zaczynamy!
Kiedy w 1971 roku, pracownik z zajezdni Kacza – Jan Pierzgalski wpadł na pomysł powołania przyzakładowego klubu krwiodawców, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta piękna i szlachetna działalność będzie trwać po dziś dzień. Zaniechany początkowy entuzjazm, spowodował w latach 80-tych chwilowy upadek klubu i zawieszenie działalności na niwie zakładowej. Początek lat 90-tych. Z wielkim prawdopodobieństwem w roku 1992 klub reaktywuje swoją działalność. Na jego czele staje charyzmatyczny Adam Kryszak.
Mało osób wiedziało, że zaczynał jako motorniczy. Jednak na długie lata związał się z autobusami. Ten kierowca z przywołanej powyżej zajezdni, dzierżył tytuł pierwszego prezesa klubu. Tchnął w zakładowych krwiodawców nowego ducha i „zaraźliwy” pozytywny entuzjazm!
Siedzibą początkową było pomieszczenie w nieistniejącej już zajezdni Gajowa. Akcje poboru krwi odbywały się w pobliskim Domu Tramwajarza na ulicy Słowackiego. To sala dawnego kina „Amarant” kojarzona była z darczyńcami krwi. W początkowej fazie zbiórka odbywała się 4 razy do roku. W latach kolejnych to już 6 spotkań w cyklu dwudniowym – sobota / niedziela. Od 2009 roku punktem poborowym krwi jest goszczący na zajezdni Głogowska – krwiobus. Przyjeżdża on zgodnie z rocznym, ustalanym wcześniej harmonogramem.
Aktualnie dodatkowe, co wtorkowe spotkania dawców krwi na Rondzie Rataje dają sumarycznie w skali roku około 60 akcji i przeszło 1000 litrów życiodajnego płynu! Jak powszechnie wiadomo – krwi nie da się wyprodukować!
„KROPLA DO KROPLI,
A BĘDZIE MORZE.”
W roku 2011 nowe lokum tej społeczności to zajezdnia Forteczna. Przez długie lata działalności Adama Kryszaka – „mpkowski” klub krwiodawców na trwałe wpisuje się w zakładowe i ogólnopolskie, cykliczne przedsięwzięcia odbijające się szerokim echem w skali kraju. Zaliczyć do nich można na pewno, odbywający się coroczny lipcowy Woodstock, przemianowany na Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.
Od 2005 roku na festiwalu gości klubowy wolontariat w wyznaczonych punktach poborowych. Do kolejnych dużych imprez obsługiwanych przez zaangażowanych „wampirowiczów” podczas punktów poborów, jest styczniowe wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu.
Klub HDK PCK przy MPK Poznań rośnie w siłę, otwarty na nowych oraz stałych członków oddających krew. Za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK, klub otrzymuje najwyższe odznaczenie organizacyjne – Kryształowe Serce! Coraz częściej w zakładowym kwartalniku Z ŻYCIA MPK można przeczytać o „mpkowskim” klubie krwiodawców i wywiadach przeprowadzonych z Kryszakiem.
Żartobliwie nazwany przez klubowych współpracowników „Prezes – Krokodyl” wraz z Zarządem doceniają przychylność władz MPK. W ramach wdzięczności, kierowane były wielokrotne podziękowania – chociażby jak na załączonej fotce, w postaci statuetki dla Kierownictwa Wydziału Tramwajowego z 2000 roku.
Wcześniejszy jubileusz 40-lecia Klubu był hucznie obchodzony przy udziale najwyższych władz HDK i Zarządu firmy. Kryszak bardzo dbał o „pijar”. Udawało mu się wielokrotnie załatwić jakieś zapowiedzi zbiórek krwi oraz relacje w mediach. Bo zbiórki były otwarte tzn. mogły przychodzić osoby z zewnątrz. Podczas spotkania Prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. – Wojciech Tulibacki powiedział na 40-leciu Klubu, że wkład krwiodawców dla wizerunku firmy jest nie do przecenienia! Trudno się z tym nie zgodzić. Miał rację. W szczytowym okresie Klub miał przeszło 500 zrzeszonych krwiodawców! To imponująca liczba. Zliczając rzecz jasna pracowników MPK i osoby spoza spółki.
Pytanie podstawowe. Gdzie trafia zebrana krew? Najczęściej zbiórki odbywają się na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi ( klinika przy ul. Szpitalnej ) oraz na rzecz ofiar wypadków drogowych, także na „żądanie – imienne” gdy jest pilna potrzeba.
Po nagłej i niespodziewanej śmierci Adama Kryszaka w listopadzie 2012 roku, prezesurę przejmuję długoletni członek HDK – Sławomir Mróz.
W przeszłości, w czasie odbywania służby wojskowej w 7 Pułku Łączności – Bydgoszcz, zaczyna on swoją przygodę z krwiodawstwem. Jednostka jest miejscem „krwawego debiutu”. Jest maj 1994. Rok później, po zakończeniu „woja” przeprowadza się do Poznania. W pierwszym półroczu 1996 zdobywa uprawnienia do kierowania tramwajem, a w lipcu podejmuje pracę w MPK Poznań. Zanim osiadł na dobre w stolicy Wielkopolski, postanowił już jako cywil i motorniczy przez pół roku objeździć torowisko tramwajowe w Bydgoszczy! ? Miało to miejsce na przełomie lat 1997/1998.
Wybiera zielone tramwaje!
Czerwone barwy bydgoskiego przewoźnika, już tylko miło wspomina. Come back do krainy Pyrlandii nastąpił w kwietniu 1998 roku. Także powrót do firmy i trwa po dziś dzień, piastując kilka stanowisk i funkcji ?. Po kolejnych „wielolitrażowych” odznaczeniach w odcieniach brązu, srebra i złota, zdobywa w lutym 2019 roku najwyższe w polskim krwiodawstwie indywidualne wyróżnienie – Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Tak jak i inni członkowie klubu. Od kilku dekad trzon jej stanowią zarówno pracownicy przedsiębiorstwa jak i osoby z zewnątrz. Wyróżnić trzeba sekretarza – Radosława Lewandowskiego, a także panie – Hannę Kolską i Annę Kmet. Wymienione osoby poza długoletnim stażem i stałymi obowiązkami klubowymi, administrują dodatkowo fanpage HDK przy MPK Poznań;
www.facebook.com/klubhdkmpkpoznan/
Pomysł obecnego prezesa z powołaniem do życia „fejsbukowej” strony informacyjnej okazał się rozwiązaniem ze wszech miar trafnym i pożądanym. Pierwsze wpisy pojawiły w styczniu 2017 roku. Oprócz informacji bieżących, można dotrzeć do foto relacji z różnych wcześniejszych akcji, zlotów i obsługi imprez przez naszych wolontariuszy. Z dużym zaciekawieniem wysłuchałem także opowieści Sławka Mroza o różnych okolicznościowych i cyklicznych imprezach integrujących środowisko krwiodawców w Polsce. Żeby nie być gołosłownym – przytaczam fragment wypowiedzi?.
cyt. „…kluby raz do roku organizują rajd “Czerwona Róża”, co roku inny klub w swojej miejscowości …. Na takim Rajdzie są różne zadania, gdzie wyznaczone grupy z klubów wykonują zadania (konkurencje), to po śniadaniu. Wieczorami mamy spotkania przy ognisku lub grillu. W czasie wolnym popołudniami – zwiedzanie ciekawych miejsc w danej miejscowości. Konkurencje są różne w zależności co organizator wymyśli. Południe Polski często robi jakieś wyprawy w niskie góry, zdobywanie szczytów, konkurencje sprawnościowe, strzelanie z broni pneumatycznej, zawody na basenie, dużo było by wymieniać. Dzień kończy się ogniskiem i wręczeniem drobnych nagród dla drużyny, która zwyciężyła punktowo w danym dniu. W ostatni dzień mamy wręczanie nagród głównych. Rajd taki trwa cztery dni, od czwartku do niedzieli…”
Więcej o historii rajdu “Czerwona Róża” znajdziesz tutaj.
Kolejną imprezą integracyjna wartą wspomnienia jest Ogólnopolski Rajd Samochodowy Honorowych Dawców Krwi PCK. W ośrodku PCK Sława w województwie lubuskim rozpoczyna się honorowy start. Trasa ( Sława-Bojadła-Trzebiechów-Sulechów-Kalsk-Sława ) prowadzi przez malownicze okolice. Ze szczegółowym programem XXIII edycji tego rajdu, który odbył się 2019 roku można zapoznać się klikając na poniższy odnośnik.
http://www.pck.zgora.pl/2019/07/xxxiii-ogolnopolski-rajd-samochodowy.html
Ciekawostką wśród wielu przeróżnych konkurencji ( min. jazda z talerzem na masce pojazdu – na talerzu piłka tenisowa, albo przeciąganie auta na czas ) jest również słynna „kręciołka” im. Adama Kryszaka. Pierwszy prezes HDK PCK przy MPK Poznań był jej pomysłodawcą. To szereg trzech zadań następujących po sobie. Zabawa zaczyna się od oparcia rąk i głowy o wkopany wcześniej słupek. Błyskawiczne, dziesięciokrotne okrążenie wokół niego. Taki „pijany” uczestnik musi dobiec do kija hokejowego i trafić pięcioma piłkami do bramki. Błędnik szaleje – niełatwa sprawa. Śmiechu co nie miara ?. Liczy się szybkość i precyzja. Oczywiście najlepsza ekipa wygrywa.
Kompletnie nie mam pomysłu na zakończenie tego wpisu. Gdy jednak się dłużej nad tą tematyką zastanowić, to w moim osobistym odczuciu nie ma i nie będzie nigdy zamknięcia tego tematu i podsumowań. Dobrowolnie oddawane „czerwone litry” życia są niezbędne i potrzebne innym. Ta bezinteresowna „danina” musi trwać i niech trwa na wieki wieków! W niewiadomej chwili naszego żywota, przyjdzie czas, że i nam ten „życiodajny koktajl” będzie pilnie potrzebny. Właśnie – może tylko to wystarczy sobie uświadomić, żeby zrozumieć i samemu spróbować „dać siebie innym”…
Dając od siebie, to co mamy najcenniejsze do ratowania ludzkiego życia – KREW, to w mojej opinii najwyższa forma poświęcenia i umiłowania dla innego człowieka. Być jak ONI – bohaterowie…
♫♫♫
…Zostań bohaterem miłości
Oddaj krew w Przypływie Radości
Zostań dawcą miłości
Honorowym krwi dawcą,
zrób to dla miłości…
♫♫♫
⸺⸺⸺⸺⸺⸺
PODZIĘKOWANIA ZA „BANK INFORMACJI” :
– dla Pani Kolskiej i Kmet, a także dla Pana Lewandowskiego ( Członkowie HDK PCK przy MPK POZNAŃ )
– dla Sławka Mroza { Prezes HDK PCK przy MPK POZNAŃ, Motorniczy linii dziennych i nocnych, Dyspozytor zmianowy, Koordynator ruchu zajezdni Franowo ( Dysponent ), Instruktor nauki jazdy tramwajem }.
– dla WSZYSTKICH OSÓB nie wymienionych z imienia i nazwiska, którzy odebrali od Piernika telefon w tej sprawie. Nie tylko Autobusiarze i Motorniczowie – etatowcy i zleceniowcy, renciści i emeryci ?.
ŹRÓDŁA PRYWATNE :
– „Księga przysłów” Buchmann, Wydawnictwo Literat, Toruń 2009
– Tomik poezji „Szeptem” Kazimiera Iłłakowiczówna, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1966
DANE KONTAKTOWE I LOKALIZACYJNE KLUBU :
– Siedziba HDK PCK przy MPK POZNAŃ:
Zajezdnia MPK przy ul. Fortecznej 2,
61-362 Poznań